W obecnym czasie przy bardzo szybkim rozwoju społeczeństwa informacyjnego coraz bardziej liczą się znajomość i umiejętności wykorzystywania różnych programów komputerowych usprawniających pracę, oraz wiedza pozwalająca na stałe doskonalenie umiejętności. Podstawowa obsługa komputera obejmuje szereg umiejętności, do których należą nie tylko podstawy użytkowania i zastosowania komputerów, ale również zarządzanie informacją w komputerze, umiejętność korzystania z usług sieciowych czy też programów użytkowych. Certyfikat ECDL jest wyznacznikiem uznanego w Europie standardu, mówiącego o poziomie wiedzy informatycznej reprezentowanym przez jego posiadacza.
Jest to certyfikat potwierdzający znajomość niezbędnej wiedzy do obsługi podstawowych programów komputerowych takich jak np. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, przeglądarka internetowa itp.
Certyfikat jest ważny bezterminowo i jest bardzo istotnym atutem dla osób poszukujących pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz - coraz częściej - w Polsce.
Certyfikat ten pozwala pracodawcy mieć pewność, iż jego posiadacz zna obsługę komputera i popularnych aplikacji, niezbędnych przy wykonywaniu różnych zawodów. Ponieważ żyjemy w dobie społeczeństwa informacyjnego, dlatego też certyfikat ten ma coraz większe znaczenie dla ogromnej rzeszy ludzi, zwłaszcza tych, którzy komputer będą wykorzystywać w swoim miejscu pracy a nie są absolwentami kierunków informatycznych.
Nasza Uczelnia daje możliwość uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych, znanego w krajach zachodnich jako ECDL (European Computer Driving Licence).
Inicjatywa jednolitego w skali kraju Certyfikatu Umiejętności Komputerowych powstała w Finlandii w 1992 roku. Pierwsze Certyfikaty wydano w 1994 roku. Do połowy 1996 roku w małej Finlandii (ok. 5 mln. mieszkańców) Certyfikat Umiejętności Komputerowych posiadało już ponad 10 000 osób.
Wzorując się na doświadczeniach fińskich, Stowarzyszenie Europejskich Profesjonalnych Towarzystw Informatycznych CEPIS, na początku 1996 roku, podjęło inicjatywę upowszechnienia idei Certyfikatu Umiejętności Komputerowych w całej zjednoczonej Europie. W swoich działaniach uzyskało poparcie Rady Europy, która włączyła ECDL do pakietu inicjatyw zmierzających do budowy w Europie Społeczeństwa Globalnej Informacji. W czasie Europejskiego Forum w Pradze, we wrześniu 1996 roku, wdrożenie ECDL zostało także zalecone krajom Europy Środkowo-Wschodniej, jako jedno z działań dostosowawczych przed akcesją. Do końca 1996 roku szereg krajów Europy rozpoczęło wdrażanie programu, w tym Polska.
Polskie Towarzystwo Informatyczne, jako członek stowarzyszenia CEPIS, podjęło inicjatywę rozpropagowania idei i wdrożenia Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych w Polsce. Przygotowane zostały odpowiednie dokumenty i procedury, przetłumaczono pytania egzaminacyjne i przeszkolono egzaminatorów, wybranych starannie spośród członków PTI. Powstało Polskie Biuro ECDL, którego zadaniem jest koordynacja prac, obsługa informacyjna systemu nadawania ECDL i nadzór nad rzetelnością przeprowadzania egzaminów.
Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych zwiększa możliwości znalezienia zatrudnienia dla szerokich grup społeczeństwa, a w szczególności dla osób:
Idea ECDL wyszła naprzeciw wymaganiom pracodawców. Certyfikat ECDL jest doskonałym, jednolitym i obiektywnym miernikiem umiejętności już zatrudnionych bądź dopiero zatrudnianych pracowników. Pracodawca ma pewność, że jego pracownik będzie efektywnie wykorzystywał możliwości, jakie niesie za sobą technologia informatyczna. ECDL to standard, który osoby pracujące wyposaża w umiejętności dające im swobodę i szybkość w posługiwaniu się podstawowym dziś narzędziem pracy, jakim jest komputer.
ECDL opracowano z myślą o pracodawcach. Przyjmując nowego pracownika posiadającego certyfikat, mamy pewność, że osoba ta nie będzie tracić czasu na zgłębianie tajników podstawowych programów komputerowych potrzebnych do pracy w biurze czy też na innym stanowisku pracy wymagającym obsługi komputera.
Certyfikat ECDL zapewnia:
Na poziomie społecznym certyfikat ECDL:
Jak twierdzi Ogólnopolski Koordynator ECDL Marek Miłosz, Bez samochodowego prawa jazdy nie można jeździć autem po ulicach, bo społeczeństwo nie chce, aby niedouczone osoby stanowiły zagrożenie dla innych. Podobnie jest z systemami informatycznymi. - Jeżeli słyszę w sklepie czy urzędzie, że komputer się pomylił i w związku z tym mam stracić znacznie więcej czasu niż powinienem, to pytam: Co lub kto się pomylił Komputer czy niedouczony człowiek mówi.
Certyfikowane przez Polskie Towarzystwo Informatyczne Laboratorium ECDL Advanced w budynku Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE w Jarosławiu sala nr 41 przy ul. Czarneckiego 16, przeznaczone jest do przeprowadzania szkoleń oraz egzaminów ECDL Citizen, ECDL Core oraz ECDL Advance. W laboratorium znajduje się 23 stanowiska (CPU Intel Celeron 3 GHz, 512MB pamięci RAM, pojemności 80GB HDD) pracujące na systemie operacyjnym Windows XP oraz pakiecie biurowym MS Office 2003.
W Instytucie Inżynierii Technicznej pok. nr 9 mieści się certyfikowane Centrum Egzaminacyjne ECDL-A, które organizuje egzaminy oraz szkolenia z zakresu ECDL Citizen, ECDL Core oraz ECDL Advanced. Centrum współpracuje z przeszkolonymi przez Polskie Towarzystwo Informatyczne niezależnymi egzaminatorami ECDL Advanced:
oraz egzaminatorami ECDL Core:
Szkolenia ECDL prowadzone są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę.
Aby zdobyć ECDL należy w ciągi trzech lat zdać siedem egzaminów (1 teoretyczny i 6 praktycznych) z następujących dziedzin:
Programy nauczania informatyki na wszystkich kierunkach naszej Uczelni uwzględnia te treści, które występują na egzaminach ECDL, co w znaczącym stopniu ułatwi uzyskanie Certyfikatu wszystkim chętnym. Istnieje także możliwość dodatkowych szkoleń w tym zakresie.